Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem
Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem

Vyhledávání na webu
Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Novinky | Aktuality | Patička

Děti a elektronika

 

Spojení elektroniky a dětí je ožehavé téma a vždy dokáže rozvinout rozporuplnou diskuzi. Někdo vám řekne, že v žádném případě, jiný zase že je to vývoj a elektronika pomáhá při učení dětí, protože upoutá jejich pozornost více než papír a tužka. Pokud se rozhodnete dítěti pořídit třeba tablet nebo jinou elektronickou vymoženost, je více než potřebné mít možnost kontroly a nepodcenit možná rizika internetu.

Zakázat či nezakázat?

Zákazem nic nevyřešíte. To vám v dnešní době jistě potvrdí nejeden psycholog, ale také doplní, že úplnou benevolencí také nebudete mít úplně vyhráno. Ideální forma přístupu k technologiím v rukou dětí je kontrola vzhledem k věku a nastavení jasných pravidel, například na dny a konkrétní časy v týdnu, kdy dítě může využívat tablet nejen k hraní si a sledování pohádek, ale také k učení a rozvoji dovedností. U MAXITABLETU lze omezit používání konkrétních aplikací, zamezit přístupu k internetu nebo vybrat pouze některé webové stránky, které může dítě na tabletu navštívit. Nastavit lze také časový prostor, kdy lze tablet na konkrétním dětském profilu využívat. A to různě pro jednotlivé dny v týdnu. Lze tak povolit delší využití např. o víkendu oproti používání tabletu ve všední den. Nezapomeňte však, že čas strávený u počítače, tabletu či telefonu by měl být kombinovaný s pohybem, komunikací a dalšími činnostmi dítěte

Tablet může pomoci při učení a cestování.

Vývoj tabletů přinesl již mnoho možností, jak za pomocí edukativních aplikací rozvíjet a učit děti už od předškolního věku. Skvělým pomocníkem je určitě i na cestách, kdy děti zabaví hraní her, čtení knih nebo jinými výukovými aplikacemi, které stále přibývají a jsou vhodné již od předškolního věku. Opět, ale nezapomeňte i na vývoj celého těla dítěte, a nejen jednoho prstu, který jezdí po displeji tabletu či telefonu.

Kdy pořídit první tablet?

Otázku, kterou si často rodič pokládají je, kdy dítěti první tablet vhodný pro děti koupit. V dnešní době není nic špatného na tom, když dítě dostane svůj první tablet už před školní docházkou nebo v době kdy přichází na první stupeň. Je, ale nanejvýš vhodné dítě motivovat a najít důvod proč mu jej pořídit, ať už je to za odměnu nebo z důvodu rozvoje jeho schopností a zpestření výuky psaní, kreslení, logiky nebo třeba první pomoci přes aplikace, které tablet nabízí.

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán.

Mobilní telefon, tablet, počítač. Všechny tři elektronické zařízení spojuje jedno, a to je internet, který v dnešní době provazuje náš život každý den. Je faktem, že internet používáme jako rádce, jako pomocníka pro urychlení života. Ten ale může mít i vážnější dopad než pouhá přítomnost dítěte před obrazovkou počítače. Internet pro děti není pouze o hraní her, jak se může často na první pohled zdát. Jde o prostředí, kde velice snadno narazíte na pedofily, kybernetické zloděje ale i podvodníky, kterým naletí i dospělý člověk. Často bývá internet, a závislost na elektronice obecně, přirovnáván k závislosti na alkoholu, drogách nebo hazardu. Pokud, ale bude mít rodič kontrolu nad tím, kde se dítě na internetu pohybuje a bude mít nastavená pevná pravidla je riziko minimalizováno.

Na co si dát na internetu pozor?

Nenechejte děti posílat osobní a intimní fotografie cizincům.

Hesla od dětí raději držte stranou.

Internetové diskuze a sociální sítě, raději nechte až na pozdější věk

Dětem o rizicích řekněte a upozorněte je na ně, komunikujte s nimi a ptejte se jich na jejich zkušenosti

 

 


Publikováno 15.8.2019

Podmenu