Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem
Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem

Vyhledávání na webu
Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Novinky | Aktuality | Patička

Máte doma prvňáčka?

Rozdělte prostor, zapojte hry a odpočívejte

Vstup do školy je pro každé dítě i jeho rodiče velká událost. Nastává zcela nový režim a přirozeně přichází řada povinností. Jak se připravit a co pořídit, abyste zvládli první školní rok hravě a bez zbytečné frustrace na všech stranách? Zde je několik praktických tipů.

Pokud byste se měli při vstupu vašeho malého prvňáčka do školy řídit jedinou radou, pak je to jít zlatou střední cestou. Není dobré přehnat to s nákupem pomůcek a přípravami, ani nechat věci plavat a pro pohodu dítěte předstírat, že se vůbec nic nemění. Nápady také s dítětem proberte, mnohdy už samo nejlépe ví, co potřebuje, aby škola nebyla strašák.

  1. Vytvořte příjemné místo pro učení i hru

Začněte změnami prostoru a v prvním roce školní docházky vytvořte dítěti vhodné místo pro učení. Pokud zainvestujete do takzvaného rostoucího nábytku, školákovi vydrží ještě řadu let. Základem je dobré osvětlení i kvalitní židle. Neměli byste ale zapomenout ani na prostor pro odpočinek. Pokud vám to tedy rozměry domácnosti umožňují, vyčleňte dítěti alespoň malý koutek, kde bude moct relaxovat a hrát si. V rozvrhu mu kromě času na školní povinnosti vyčleňte i dostatek času na odpočinek a pro sebe. Pokud se potýkáte s nedostatkem prostoru a váš prvňáček sdílí pokojíček například s mladšími sourozenci, pořiďte mu alespoň kvalitní sluchátka a hudební přehrávač. Každý totiž občas potřebujeme utéct do vlastního světa a v hluku domácnosti to jde jen těžko.

  1. Motivujte dítě moderními technologiemi

Místo toho, abyste dítěti slibovali, že si může půjčit váš tablet na hraní, až dodělá domácí úkoly, zapojte technologie přímo do výuky. Pokud sáhnete po dětském tabletu, který je pro děti bezpečný, umožňuje rodičovský dohled, a navíc má řadu zábavných výukových aplikací, potomek si ani nevšimne, že se učí. Pomocí her může procvičit vše od psaní písmenek, přes anglická slovíčka po počty. Do dětského pokojíčku také pořiďte hudební přehrávač. Díky poslechu oblíbených anglických písniček děti nasají dobrou výslovnost, díky říkankám se hravou formou naučí třeba vyjmenovaná slova a při poslechu pohádek a povídek si rozšíří slovní zásobu.

  1. Povídejte si, čtěte a poslouchejte

Více než krásnou barevnou školní tašku a nejnovější typ mobilního telefonu dítě ocení vaši pozornost. Zaveďte alespoň půl hodinku před spaním, kdy si budete moct povídat a společně číst. Dozvíte se o tom, jak se dítěti ve škole daří, mnohem víc než z klasické sady otázek „Co bylo ve škole a co bylo na oběd“.


Publikováno 13.9.2019

Podmenu