Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem
Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem

Vyhledávání na webu
Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Novinky | Aktuality | Patička

V Česku přibývá obézních dětí

Naučit je hýbat nemusí být drahé

Až čtvrtina českých dětí se nevěnuje vůbec žádnému pohybu. Podle statistik je situace v Česku i v celé Evropské unii značně alarmující, přibývá obézních dětí i dětí trpících civilizačními chorobami. Zároveň se prudce snižuje celková tělesná zdatnost a motorika. Mezi hlavní důvody patří ekonomická situace, nedostatečný počet kroužků v okolí i špatné návyky v rodinách. Mnohdy přitom stačí k zásadním změnám velmi málo. Jen chuť, kreativita a odhodlanost rodičů.

Zatímco děti v prvních letech života pohybem přirozeně tráví až osmdesát procent času, kdy jsou vzhůru, s nástupem do školy toto číslo strmě klesá. Někdy se blíží téměř nule a děti školou povinné pohyb omezují pouze na přesun mezi třídami a mezi místnostmi domácnosti. Vidět potomky po škole na ulici skákat křídou nakresleného panáka, hrát vybíjenou nebo si kopat s míčem, je dnes už v podstatě nemožné.

To, že se až čtvrtina dětí nevěnuje vůbec žádnému sportu, zdůvodňují rodiče nákladností sportovních kroužků, jejich nedostatkem v okolí i celkovým životním stylem rodiny, kde pohyb nepatří k přirozené součásti trávení volného času. Jen v Česku přitom nadváhou či obezitou trpí okolo třinácti procent dětí. Pět procent z nich ještě nedosáhlo ani šesti let věku. Kromě šikany jsou tyto děti ohroženy vážnými zdravotními problémy a zadělávají si na život plný léků a omezení.

Pohyb přitom můžete snadno zakomponovat do každodenního programu bez toho, abyste museli platit za speciální výbavu a nákladné kroužky, děti vozit na tréninky a zatěžovat tím celkový chod rodiny. Stačí zařadit pravidelnou procházku nebo se s ratolestmi projet na kole. Při hraní na schovávanou naběháte tolik, jako byste si vyběhli do lesa, při skákání panáka procvičíte koordinaci a při lezení na stromy děti získají jak sílu, tak mrštnost. Motivovat je můžete i pomocí moderních technologií, které buď do pohybu rovnou zapojíte, nebo jimi alespoň přirozené cvičení podpoříte. Díky přenosnému reproduktoru či přehrávači si můžete na zahradě zatančit. Na tabletu si najdete a společně zacvičíte dětskou jógu a díky GPS můžete o víkendu celý den na čerstvém vzduchu hledat takzvané kešky.

Příležitostí pro pohyb dětí je okolo nás velmi mnoho. Zásadním předpokladem ale je, aby šli rodiče příkladem. Nemůžeme totiž čekat, že děti budou běhat po zahradě, šplhat po stromech a jezdit na kole, zatímco dospělí budou hodiny sedět před monitory svých mobilů a počítačů.


Publikováno 18.9.2019

Podmenu