Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem
Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem

Vyhledávání na webu
Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Novinky | Aktuality | Patička

Nebojte se technologií při vzdělávání dětí

Až třetinu dne stráví české děti na internetu. Podle nejnovějších statistik jsou během víkendů a volných dní připojené sedm i více hodin. Ačkoliv by mělo mít užívání technologií rozhodně svá pravidla, nemá smysl vydávat úplné zákazy. Lepší je naučit děti s moderními technologiemi smysluplně pracovat a využívat je k rozvoji a vzdělávání.

Podle řady rodičů děti a technika nejdou vůbec dohromady a potomkům proto zakazují sahat na tablety, chytré telefony i televizi. Obvykle je tato strategie krátkozraká, protože dnes už se technologiím nevyhneme, ať se nám to líbí, nebo ne. A často pak platí pořekadlo o zakázaném ovoci. Je proto lepší učit děti s moderní technikou v domácnosti postupně pracovat a využívat ji ve svůj prospěch. Děti se tak přirozeně naučí ovládat zařízení, která stejně budou dříve či později potřebovat, a před svými vrstevníky tím mohou získat náskok. Zejména, pokud nebudou mít obrazovku telefonu či počítače spojenou pouze se zábavou, ale i se studiem a vzděláváním.

Předškoláci

S předškoláky můžete hravou formou rozvíjet motoriku i kreativitu. Kreslicí tabulky vás zbaví potřeby mít po ruce stále papír, tužku a gumu. Využijete je tak i na cestách, a kromě malování si na nich děti procvičí kreslení základních geometrických tvarů i psaní prvních písmen. Do zábavné výuky můžete zapojit třeba i CD přehrávač či MP3. Dneska už totiž existuje množství zábavného obsahu v češtině i cizích jazycích, díky kterému se děti naučí vše od říkanek po počty. Měli byste ale jít příkladem a před dětmi nevyužívat moderní technologie ke krácení volného času. Jen tak si totiž děti vytvoří zdravé návyky a budou rozumět tomu, že technologie mají používat především k práci a vzdělávání.

Školáci

Při vzdělávání dětí školou povinných už zapojte i tablet. Děti na prvním stupni ještě nepotřebují vlastní počítač. Díky tabletu si ale zároveň mohou vyhledat další informace k tématům, která je zajímají. Mohou si také ukládat vlastní fotky, hudbu a učit se pracovat s digitálním obsahem. Sáhněte ale po dětském tabletu, který nabízí rozhraní přizpůsobené dětským potřebám a také řadu bezpečnostních prvků. Na telefonu ukažte dětem funkce jako poznámkový blok či diktafon a naučte je dělat si například při výletech poznámky. Společně si na diktafon poznamenejte, co zajímavého jste se dozvěděli nebo na co neznáte odpověď, a doma si s pomocí encyklopedií a internetu najděte více informací. Pokud budete vzdělávání vašich dětí věnovat pozornost a společně budete technologie používat jako nástroj pro efektivnější vyhledávání, přehlednější ukládání a třídění informací i jako pomocníka v kreativních úkolech, děti nebudou mít mobil či tablet spojený se zabíjením nudy. Bez hádek a zákazů je tak naučíte, že moderní technologie mohou být zlý pán, ale i skvělý sluha.

 


Publikováno 4.10.2019

Podmenu