Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem
Maxipes.cz – řada dětské elektroniky s Maxipsem Fíkem

Vyhledávání na webu
Přejít na: Obsah | Hlavní menu | Novinky | Aktuality | Patička

Nechte děti zpívat, co hrdlo ráčí

Zpívají vaše děti rády? Pak je v hlasovém projevu podporujte. Zpěvem si totiž nekrátí pouze dlouhou chvíli. Prospívají tak i svému mozku či plicím. Prozpěvování písniček dětem může pomoct ve správném vývoji řeči, ve zlepšení paměti i správném rozvoji dýchacího ústrojí.

Ne nadarmo se dětem od nepaměti zpívají nejrůznější ukolébavky i dětské písničky. Hudba pomáhá děti zklidnit, rozveselit a prohloubit pouto s rodiči. A v momentu, kdy si začnou pobrukovat s námi, přináší jim ještě množství dalších výhod.

Prostřednictvím melodií mohou děti projevit své emoce. Obzvláště ve věku, kdy ještě netvoří souvislé věty a nemají širokou slovní zásobu, mohou písničkami sdělovat své emoce či potřeby. Rozvíjí se i jejich slovní zásoba, představivost a pocit sounáležitosti s vlastní rodinou i kulturou. Pravidelné prozpěvování má tak pozitivní dopad na dětskou psychiku.

Chytlavé melodie prospívají fyzickému vývoji. Děti často doprovázejí zpěv pohybem a rozvíjí tím fyzickou zdatnost i motoriku. Přirozeně se také učí pracovat s dechem. Zapojují svaly, zpevňují postoj a budují dechovou oporu. Právě práce s dechem se může pozitivně promítnout i do dětské psychiky. Prozpěvování je nutí prohloubit dech, čímž dochází ke zklidnění. Děti se tak lépe vyrovnávají s pocitem nervozity a strachu.

Tím výčet pozitivních dopadů zpěvu na děti zdaleka nekončí. Napomáhá prokrvování obou hemisfér mozku, rozvíjí hudební paměť nebo například učí děti uvědomovat si vlastní tělo i hlas a pracovat s nimi. A sebeuvědomění je základ zdravého sebevědomí do budoucna.

Dětský zpěv nikdy nehodnoťte

Na dětský zpěv se vztahuje jediné pravidlo. A to, že ho nikdy nehodnotíme. Láska ke zpěvu je totiž mnohem důležitější než schopnost držet se melodie. Ani okolí by nemělo dětský zpěv negativně komentovat.

Dítěti také nevadí, že maminčina ukolébavka nemá kvality srovnatelné s písničkami v rádiu. Když naopak děti vidí rodiče či sourozence zpívat, mají tendenci je napodobit. Zároveň se učí, že není třeba se stydět a nevadí udělat chybu.

Karaoke děti zabaví a podpoří lásku ke zpěvu

Pokud už vás ale unavuje po sté zpívat stejnou písničku, nebojte se zapojit moderní technologie a pořiďte dětem dětské karaoke. Dětem pomůže s textem i melodií. Zároveň je dokáže zabavit na dlouhou dobu.

Starším dětem se také obvykle velmi líbí, že mohou ke zpěvu využívat mikrofon a cítit se jako opravdové hvězdy své vlastní show. A nejeden slavný zpěvák či zpěvačka začínali právě s plastovým mikrofonem v ruce a prozpěvováním do karaoke verzí známých písniček.


Publikováno 7.7.2020

Podmenu